Brány vsetínského Austinu se pootevřely veřejnosti

Ve Vsetíně, 15. 9. 2018

Největší evropský výrobce průmyslových rozbušek Austin Detonator má letos dobře našlápnuto. Obrat firmy je do konce roku odhadován na rekordní 2 mld. korun a od začátku roku se jí podařilo nabrat 135 nových zaměstnanců. Přestože se společnost nachází v období, kdy poptávka po jejich výrobcích převyšuje současné výrobní kapacity, rozhodli se ve Vsetíně výrobu v sobotu zastavit a pootevřít bránu závodu veřejnosti. Naposledy tak Austin učinil před pěti lety k šedesátému výročí zahájení výroby rozbušek na Vsetíně. Nyní je jedním z důvodů blížící se dvacetileté výročí vlastnictví společnosti Austin Detonator americkou společností Austin Powder Company.

Den pootevřených dveří proběhl formou komentovaných prohlídek třetí zářijovou sobotu. Na základě pozitivní reakce zaměstnanců se dalo tušit, že o akci bude značný zájem. Vydáno bylo více jak 1058 kusů vstupenek. Vedení firmy se rozhodlo pro tuto příležitost zavést dobrovolné vstupné a výnos z něj věnovat Rodinnému a mateřskému centru Sluníčko Vsetín. Jednatel společnosti Otta Grebeň to okomentoval slovy: „Velice mě potěšilo a jsem hrdý na to, že po vyhlášení dobrovolného vstupného zaměstnanci darovali finanční prostředky ve výši více jak 25 tisíc korun. Tato filozofie navazuje na tradici benefičního plesu, kde již třetím rokem výtěžek z prodeje vstupného věnujeme na dobrou věc.“

 

Akce samotná byla určena jak pro současné zaměstnance a jejich rodinné příslušníky, tak i pro ty bývalé, kterých se přihlásilo přes 50. Zájemci o prohlídku byli do areálu vpouštěni v intervalech, vždy v organizované skupině s průvodcem. Přestože byli v určitém úseku návštěvníci přepraveni autobusem, celkově byla trasa dost náročná, trvala téměř 2 hodiny a měřila 3,5 km. Začalo se prohlídkou mechanických dílen, dále pokračovalo údolím Ráztoka, kde bylo možno zhlédnout prostory laborace rozbušek. V údolí Žamboška, kde se na největším objektu sestavují rozbušky, pak návštěvníci viděli nejmodernější roboty – smyčkovačky přívodních vodičů a prototypovou linka pro sestavu elektrického palníku, tzv. ELF. Po cestě údolím dolů čekala návštěvníky ještě prohlídka výroby detonační trubičky, seznámení se s NELAmi (sestavovacími automaty na rozbušky), kde stejně jako na ostatních pracovištích obsluha strojů ochotně vysvětlovala technické a výrobní postupy a trpělivě zodpovídala dotazy. Závěr exkurze probíhal v showroomu, kde se účastníci prostřednictvím videa seznámili s použitím rozbušek v praxi.